Érdekes tények az Eiffel-toronnyal kapcsolatban

1) Az Eiffel-torony tövében négy ívelt oszlop 54 fokos szögben dől befelé. Ahogy az oszlopok emelkednek, és végül összekapcsolódnak, mindegyik szög fokozatosan csökken. A torony tetején az egyesített oszlopok majdnem függőlegesek (nulla fok). Gustave Eiffel francia mérnök úgy számolta, hogy az 54 °-os szög csökkenti a szélállást. Az akkori interjúkban Eiffel azt mondta, hogy tornyának alakját „a szél ereje formálta” – jegyzi meg Patrick Weidman. Mérnök, aki most nyugdíjas a Colorado Boulder Egyetemen.

Weidman és kollégája elemezték a torony alakját. Megvizsgálták Eiffel eredeti jegyzeteit és tervrajzait is. A két szakértő megállapította, hogy egyetlen elegáns, exponenciális néven ismert matematikai kifejezés írja le legjobban a Tower görbéit. A kutatók a Comtes Rendus Mecanique című francia folyóirat 2004. júliusi számában írták le következtetéseiket.

2) A torony építése 2 évet, 2 hónapot és 5 napot vett igénybe. Az Eiffel-torony 1889-es megnyitása után 41 évig a világ legmagasabb épülete maradt. A New York-i Chrysler épület 1930-ban végül meghaladta a torony magasságát. De Eiffel épülete 1973-ig maradt a legmagasabb Franciaországban.

3) A torony súlya 10.100 tonna. 18 000 alkatrészből állították össze, amelyeket 2,5 millió szegecs tartott össze. Annak érdekében, hogy ne rozsdásodjon, a tornyot 7 évente 60 tonna festékkel újrafestik. Körülbelül 18 hónapig tart, amíg 25 festő 1500 ecsetet használ az egész torony újrafestésére.

4) Mivel a hő hatására a fém torony kitágul, a hideg miatt pedig zsugorodik, a torony magassága 15 centiméterrel (5,9 hüvelyk) változhat a külső hőmérséklettel. A szél miatt a torony teteje oldalirányban akár 7 centiméterrel (2,8 hüvelyk) is megdőlhet.

5) Több mint 250 millió ember látogatta meg a tornyot a megnyitása óta.

6) Egy hónappal a megnyitása után a torony működő liftekkel rendelkezett. Ez óriási bravúr volt, figyelembe véve a torony kanyarulatait és a liftek súlyát. A toronyban még mindig van két eredeti lift. A torony liftjei évente összesen 2,5 utat tesznek meg a világ körül, vagy több mint 103.000 kilométert (64 000 mérföld).